Hvordan kan vi gjøre nettsidene våre enklere å bruke for kundene våre? Ved å prøve å sette oss inn i hvordan de tenker, og hvilke utfordringer de har når de bruker løsningen vår.
I går var jeg en tur på Rema for å kjøpe blant annet oregano og pizzakrydder. Vanligvis bruker jeg en to til tre timer foran krydderhyllen for å finne det bortgjemte oreganoglasset (gjerne akkurat på det stedet jeg allerede har stirret i en evighet). Men i går fant jeg begge glassene på et par sekunder.
Hvorfor? Fordi designeren som hadde laget Toros krydderglass hadde vært lur nok til ikke kun å lage et pent design, men et design som løser akkurat utfordringen med å finne frem i hyllen: brukervennlig design istedenfor kunst, altså.
Dette er hvordan hyllen så ut:
Alle krydderne har krydderets forbokstav i stor størrelse midt på glasset. Og siden de ansatte på min lokale Rema-butikk hadde vett nok til å sette glassene i alfabetisk rekkefølge, fant jeg oreganoen og pizzakrydderet mitt på no-time.
Fornøyd med å ha hatt en brukervennlig opplevelse i butikken, betalte jeg varene og gikk ut i Toyotaen min. Og der, i førersetet, i et forsøk på å velge neste sang på CD-spilleren, innså jeg at ikke alle designere tenker på hvordan det er å bruke designet deres:
Hvilken knapp trykker du på for å skifte til neste sang?
Gjør nettsidene din enklere å bruke for kundene dine! Prøv å sette deg inn i hvordan de tenker, og hvilke utfordringer de har når de bruker løsningene dine …
Reint instinktivt ville jeg tro Track (den med pila oppover)
LikerLiker
Jeg ville sagt nedover… så da fikk vi vel understreket Johs sitt poeng.
LikerLiker
Jeg må si meg enig med Øyvind på denne. Track^ virker mer logisk i hodet mitt :) Men jeg skjønner frustrasjonen. Track med pil høyre eller venstre hadde løst problemet :)
LikerLiker